Конспекти уроків (історія)

Тема: Суспільне, релігійне й культурне життя Давньої Індії
Мета уроку: ознайомити учнів із найдавнішими культами та культурою Давньої Індії; дати уявлення про особливості суспільного ладу Індії; показати внесок староіндійської культури в розвиток світової науки і культури; удосконалювати навички роботи з історичною картою та підручником; засвоїти поняття: «Брахма», «Вішну», «Крішна брахманізм», «Будда», «буддизм», «веди», «Рігведа», «індуїзм», «ступа»; виховувати пошану до історії та культури країн світу.
Очікувані результати:
Ø характеризувати основні положення релігій;
Ø називати засновників буддизму та індуїзму;
Ø аналізувати досягнення культури Індії, їх вплив на інші народи та значення для сьогодення;
Ø застосовувати та пояснювати нові поняття і терміни: веди, індуїзм, кришнаїзм, буддизм, нірвана, санскрит, „Рігведи”, „Махабхарата”, „Рамаяна”, цифри, десятична система цифр, нуль, шахи;
Ø описувати пам’ятки культури та писемності;
Ø визначати внесок індійців у скарбницю світової культури.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:  мультимедійна дошка, підручник, ілюстрації, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Метод незакінчених речень
1. Індія розташована в...
А) Європі;→ б) Африці;→ в) Азії.
2. Індія знаходиться на півострові:
А) Крим; →б) Індостан;→ в) Індокитай.
3. В Індії течуть ріки:
А) Інд;→ б) Ніл; →в) Волга;→ г) Хуанхе;→ д) Ганг;→ е) Дніпро.
4. Ріка Ганг тече через:
А) савану;→ б) джунглі;→ в) тайгу.
5. Джунглі – це:
А) непрохідні тропічні ліси;→ б) непрохідні торф’яні болота;→ в) густі хвойні ліси.
6. У лісах Індії водилися такі тварини, як:
А) слони;→ б) динозаври;→ в) білі ведмеді;→ г) мавпи;→ д) пінгвіни;→ е) тигри.
7. На північному сході Індії розташовані гори:
А) Карпати; →б) Кавказькі;→ в) Уральські; →д) Гімалаї.
8. Найдавнішими завойовниками Індії були племена:
А) аріїв;→ б) гунів;→ в) неандертальців; →г) скіфів.
9. Основними заняттями жителів Індії були:
А) торгівля;→ б) мореплавство;→ в) землеробство.
Бесіда за питаннями
1.Охарактеризуйте природні умови Стародавньої Індії.
2.Яка цивілізація в Індії була найдавнішою та який народ її заснував?
3.Дайте характеристику індійському суспільству після приходу аріїв.
4.Поміркуйте, чому найдавніші цивілізації на планеті утворилися в долинах великих річок.
Вчитель. З приходом аріїв починається ведійський період історії Індії. Назва періоду походить від священних індійських текстів — Вед, які є головним джерелом наших знань цієї епохи. У текстах Вед зібрані численні гімни богам і заклинання, які дозволяють нам скласти уявлення про релігію, обряди, суспільне життя, побут і культуру Індії.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Що таке релігія? (релігія — це сукупність вірувань і віровчень, наявних у суспільстві. Вона включає до свого складу сукупність звичаїв, обрядів, правил життя і поведінки людей)
Що вам відомо про релігійні вірування первісних людей?
Які релігійні вірування були притаманні населенню давнього Єгипту?
IV. Вивчення нового матеріалу
Проблемне питання
В чому полягає особливість внеску народів Стародавньої Індії у світову культуру та науку?
1.     Структура індійського суспільства
Індуїзм визначав структуру індійського суспільства, його поділ на особливі групи – варни. Варна на санскриті означала «колір». Потім цим словом почали називати ті групи, на які було розділене суспільство в Стародавній Індії. Від народження кожний індієць мав належність до однієї з варн. Індійці вірили, що на варни людей розділив бог Брахма, тим самим визначив їхні заняття, права та обов’язки.
Формуємо поняття.
Варни — замкнені стани, які різняться за своїм місцем у суспільстві.
Касти — групи людей однієї професії з визначеними правами та обов’язками.
Учитель. Щоб змусити людей коритися, брахмани розробили спеціальні правила — «Закони Ману». «Закони Ману» написані санскритом. Їх авторство приписується Ману, який вважався, за брахманською традицією, прабатьком- людей і всього живого на зем­лі. Насправді вони створені однією з брахманських наукових шкіл. Складалася ця збірка законів упродовж кількох століть. Редакція, у якій збірка дійшла до нас, складена приблизно на початку нашої ери (II ст. до н. є,—І ст. н. е.). «Закони Ману» не є кодексом юридичних законів. Це збірка розпоряджень (іноді суперечливих) благочестивій людині щодо виконання нею своєї дхарми — громадсь­кого, релігійного і морального обов'язку.
Робота в групі
На парту роздається картка з уривком тексту із «Законів Ману».
Завдання учням
Зразки текстів
І група Брахмани
Брахмани займали в суспільстві особливе становище. Жерці були вільні від будь-яких повинностей, податків, тілесних покарань.
Ця каста мала право навчатися, студіювати Веди, здійснювати жертвоприношення для себе та для інших, роздавати й отримувати милостиню.
Серед усього сущого найкращими вважалися живі, між живими — розумні, між розумними — люди, між людьми — брахмани.
Усе, що існує у світі, за тогочасними законами — власність брахмана. Вважалося, що саме брахман від народження має право на все це.

ІІ група Кшатрії
Кшатрії займалися військовою справою, отримуючи від царя платню. Спільно з брахманами вони управляли суспільством.
Ця каста охороняла підданих, її представники роздавали милостиню, здійснювали жертвоприношення, вивча­ли Веди.
Трьох привілеїв брахманів не мали кшатрії: права навчатися, здійснювати жертвоприношення для інших та приймати дари.
Заради отримання засобів для існування кшатрії мусили носити меч та стріли.
ІІІ група Вайш'ї
Вайщ'ї - общинники володіли землею, торговці — рухомим майном. Вони платили податки: селяни — до 1/6 врожаю, скотарі — 1/5 приплоду, торговці — 1/5 прибутків і мито. Військової повинності вони не виконували.
Вайш'ї випасали худобу, роздавали милостиню, здійснювали жертвоприношення, вивчали Веди, торгували, займалися лихварством та землеробством.
Вайш'ї мали знати ціни на коштовне каміння, перли, корали, цінні метали, тканини, спеції та соки.
Вайш'ї мусили знати, як засівати поле, як визначити якість землі, мали розбиратися у мірах та. вагах.
ІV група Шудри
Шудри не були членами общини. Це були люди, які втратили зв'язок з общиною або в результаті майнової та соціальної нерівності, або під час воєн. Варна шудр поповнювалася за рахунок переселенців, що відбилися від свого роду і племені. Шудри не мали землі й тому змушені були займатися обслуговуванням брахманів, кшатріїв, вайш'їв. За свої послуги вони могли отримувати землю і вести на ній невелике господарство.
Шудра навіть після того, як його відпустив господар, не звільнявся від обов'язку прислужувати, оскільки так йому визначено з народження.
Шудра не мав права накопичувати майно, навіть якщо мав таку можливість, оскільки вважалося, що такими діями він ображає брахманів.
За вбивство шудри треба було відбувати таке саме покаяння, як за вбивство кішки, блакитної сойки, жаби, собаки, крокодила, сови або ворона.
V группа Недоторканні
Нижчу, безправну групу населення складали недоторканні, що не входили до жодної варни. Вони виконували роботи, які вважалися нечистими, такими, що споганюють: прибирали сміття, нечистоти, трупи, виконували обов'язки ката. Вважалося, що один дотик до них споганює, як дотик до трупа.
Жити вони повинні були поза селищем, користуючись посудом, який викинули інші, їхнє майно складали собаки та віслюки.Їїхнє вбрання —одяг мерт­вих. їхня їжа — в розбитому посуді, їхні прикраси — із заліза. Вони постійно мусили кочувати. Недоторканні могли входити до міста тільки вдень, щоб виконувати свою роботу.
Учитель.У Стародавній Індії поділ на варни був освячений релігією та вважався вічним. Шлюби між людьми, які належали до різних варн, заборонялися. Так само не можна було перейти з однієї варни до іншої. Права в представників різних варн також були різними. За один і той самий злочин призначалося неоднакове покарання. Якщо людина з нижчої варни насмілювалася вдарити брахмана, їй відрубували руку. За вбивство шудри брахман підлягав лише покаянню та штрафу, так само, як за вбивство тварини. А якщо шудра звертався до брахмана з повчанням або сперечався з ним, йому вставляли дорота шматок розпеченого заліза або вливали киплячу олію.
Запитання учням
Чи вважаєте ви справедливим поділ людей на касти? Чому?
У наші дні поділ людей на касти в Індії заборонений законом, але в селах сила релігійних звичаїв велика. Наприклад, у сучасних селах індійці не візьмуть воду або їжу з рук людини нижчої касти. Якщо ж їм дуже захочеться пити, то вони наливають воду з чашки у власну долоню.
2. Буддизм
Вчитель. Однією з найдавніших світових релігій на землі є буддизм. Він виник у VIст. до н. е. в Індії. Засновником буддизму вважається царевич Гаутама, який згодом отримав ім’я Будда.
Словникова робота
Буддизм — одна з великих світових релігій; розвинувся з етико-філософської системи, створеної Буддою в V ст. до н. е. на терені Індії; вимагає дотримання морального закону як шляху визволення душі з коловороту втілень і досягнення нірвани.
Нірвана — в буддизмі стан завмирання індивідуального буття, прагнень і бажань, звільнення від наступних втілень.
Легенда про Будду
Син князя з племені сак'я, Сіддхартха Гаутама народився у VI ст. до н. е. Чудесним чином зачатий (його мати Майя побачила уві сні, що до її боку увійшов білий слон), хлопчик так само незвичайно народився—з боку матері. Надзвичайним розумом і здібностями Гаутама помітно виділявся серед своїх однолітків. Оточений розкошами і веселощами, він знав тільки радощі життя.
Непомітно Гаутама виріс, потім одружився, у нього народився син. Ніщо не затьмарювало його щастя. Але одного разу, виїхавши за межі палацу, молодий принц побачив покритого виразками виснаженого хворого, потім — бідного старця, потім — поховальну процесію і нарешті — зануреного в глибокі й тяжкі роздуми аскета. Ці чотири зустрічі змінили світогляд безтурботного принца. Він дізнався, що на землі є нещастя, хвороби, смерть, що світом правлять страждання.
З гіркотою пішов Гаутама з рідного дому. Поголивши голову, одягнувшись у грубий одяг, він почав мандрувати, катуючи себе, щоб спокутувати розкішне і безтурботне життя в юні роки, прагнучи пізнати велику істину. Так пройшло близькр 7 років. І ось одного разу, сидячи під деревом Бодхи (пізнання) і. як завжди, поринувши у глибоке самоспоглядання, Гаутама раптом «прозрів». Він розкрив таємниці й внутрішні причини кругообігу життя і пізнав чотири священні істини:
1) страждання правлять світом;
2) причиною їх є саме життя з його пристрастями і бажаннями;
3) утекти від страждань можна, лише занурившись у нірвану (стан абсолютного спокою);
4) існує шлях, метод, за допомогою якого людина, що пізнала істину, може звільнитися від страждань і досягти нірвани.
Прийшовши в Сарнатх поблизу Бенареса, він зібрав біля себе п'ятьох аскетів, (люди, що себе само обмежують), що стали його учнями, і виголо­сив їм свою першу проповідь. У цій проповіді Будди були коротко викладені основи його вчення. У нього з’явилася велика кількість учнів та послідовників. Цілий рік, навіть ухолодну пору, послідовники Будди ходили босоніж, щоб раптом не розчавити комаху. Навіть воду перед вживанням проціджували, оскільки в ній також могли опинитися живі істоти. Для оранки землі не використовували плуга, щоб не пошкодити земляних черв’яків.
Багато індійців вважали, що після смерті Будда став головним із богів. Його вчення – буддизм – дістало широкого розвитку в Індії. Особливого поширення буддизм набув за царя Ашоки, який і сам прийняв цю віру. Згодом буддизм поширився по всьому азіатському світі. Розвиток буддизму сприяв широкому храмовому будівнициву
Учитель. Тридцять п'ять років проповідував Будда своє вчення, а потім помер. Але буддизм і після його смерті не втратив популярності.
Запитання учням
• Що ж робило це релігійне вчення привабливим?
Шлях до мети — досягнення прояснення (нірвана).
Найважливіші правила поведінки
Ø не вбивати нічого живого
Ø не красти
Ø не брехати
Ø не вживати їжу надмірно
Ø любити весь навколишній світ
Ø вживати тільки рослинну їжу
3. Ідуїзм
Жителі стародавньої Індії поклонялися багатьом богам. Стародавня релігія – Індуїзм – збереглася до наших часів. Більшість населення Індії і сьогодні є прихильниками індуїзму. Поступово з безлічі богів головне місце в індуїзмі посіли три боги. Вони утворюють нерозривну єдність . Бог Брахма – творець і правитель світу. Він дав людям закони. Бог Вішну рятує людей від різних лих, наприклад від потопу. Бог Шива – грізний носій космічної енергії, яка і творить і руйнує. Шива може як погубити так і врятувати. Індійці любили і Бога – пастушка Крішну.
Про бога Вішну розповідали таку легенду. Один із демонів був таким сильним, що підкорив увесь світ. Замислив Вішну скинути його та народився на землі у вигляді карлика. Прийшов він до демона й попросив подарувати йому скільки землі скільки відміряє трьома кроками. Подивився демон на карлика та погодився. У ту саму мить карлик став надзвичайно швидко рости й набув незвичайно великих розмірів. Один крок він зробив у пекло, другий – на землю, третій на небо. Так бог Вішну позбавив демона влади над світом.
Стародавні індійці вірили, що не тільки людина, але й тварини і рослини мають душу. Душа кожної істоти вічна. Вона може переселятися після її смерті в інше тіло. Що буде з душею людини після смерті, залежить від її поведінки за життя. Так,душа кровожерного й жорстокого воїна може переселитися в тіло тигра. Легковажна людина може перевтілитися в бабку або в іншу комаху. Брехун і кривляка в наступному житі стати мавпою. За уявленням стародавніх індійців, усе у світі у тому числі людина, підкоряється кармі. Карма означає справа, надія яка народжує певний результат. За всі погані вчинки людина буде покарана в наступних життях. Так діє закон карми – закон відплати. Тільки правильно проведене життя може позбавити людину вічного переселення її душі.
4. Культура Давньої Індії
Учитель. Жителі міст у долині Інду мали писемнність іще в III ст. до н. е., але згодом вона була забута. Пізніше народ Індії створив писемність знову, використавши досягнення інших народів.
Запитання учням
1. 3 писемністю яких народів ми уже зустрічалися? (Єгипту, Межиріччя.)
2. Де був створений перший алфавіт? (У Фінікії.)
3. Які переваги алфавіту Фінікії перед клинописом та ієрогліфами? (Символи фінікійського алфавіту позначали звуки.)
4. У чому недоліки алфавіту Фінікії? (Він мав 22 літери, що позначали приголосні звуки, а голосні пропускалися.)
5. На чому писали в Давньому Єгипті? (На папірусі.)
6. На чому писали жителі Межиріччя? (На глиняних табличках.)
Робота з підручником. Учні заповнюють таблицю
Галузь
Досягнення
Писемність

Математика

Логіка

Література

Архітектура

Медицина

Створення граматики санскриту
Цифри (нам відомі як арабські цифри). Використання цифри «нуль»
Шахи – «військо, що складається з чотирьох родів військ)
Ведична література. «Рігведи» - найдавніший збірник гімнів та заклинань. «Махабхарата» - 200 тис. віршів. «Рамаяма».
Основний матеріал – дерево (палац Ашокки). Висікали з каменю статуї і барельєфи. Прикрашали ними храми й палаци. Скульптори зображали богів, тварин і людей)
Використання лікарських трав
Додаткова інформація
У Стародавній Індії була створена особлива система духовного й фізичного вдосконалення людини - йога. Багато чого про культуру Стародавньої Індії могли б розповісти стародавньої книги. Вони робилися з пальмового листя. Але це листя не довговічне. Пластини з листя через спеціальні отвори скріплювали мотузочком. На пальмових листках писали чорнилом із сажі, розведеної в підсолодженій воді. У Стародавній Індії були винайдені цифри, якими ми зараз користуємося та називаємо арабськими. Однак самі араби запозичили їх у індійців. Дуже важливим математичним відкриттям індійців був винахід нуля – знака для позначення порожнечі. Без цього знака сучасна математика не може обійтися. Мистецтво мудро правити людьми повинна була навчати гра, вигадана стародавніми індійцями та призначена для царів і воєначальників. Ця гра називалася «чатуранга», а українською – «шахи».
Алфавіт Індії розробили на основі фінікійського. Стародавні індійці писали на листі пальм, а чорнила виготовляли із цукрової тростини та сажі.

Індуси зробили значний внесок у розвиток математики. Вони запровадили цифру «нуль». Числове значення кожної цифри почали визначати не тільки за накресленням, а й за її місцем серед інших цифр.

Індійська система лічби з часом запанувала в усьому світі. Ми за традицією називаємо цифри цієї системи арабськими.

Коментоване читання

Бесіда полководців
Двоє індійців сидять за низьким столиком один проти одного. Давайте прислухаємося до їхньої розмови. Судячи з неї, вони — непримиренні вороги. Але чомусь вони жартують, посміхаючись один одному, і немає ненависті на їхніх обличчях.
- Це була одна з кращих битв, у яких я здобув перемогу! —вихваляється перший полководець. — Пам'ятаєш, як мій улюбленець-слон розтоптав твою піхоту? Ти зазнав величезних втрат.
- Усе було так, — відповідає другий полководець, — але саме в той момент, коли ти так радів своїй перемозі, моя кіннота прорвалася в твій тил і знищила твої колісниці. Як ти розгубився!..
- Так, але зовсім ненадовго, — заперечує перший. — Удаваним відступом я заманив у пастку твого короля, і ти змушений був визнати свою поразку.
- Не хвалися, це твій випадковий успіх, — відповідає другий. — Стережися, ми зустрінемось іще раз, і тоді перемога обов'язково буде за мною!
Запитання учням
• Про який бій ішлося у діалозі? (Про шахову партію.)

Учитель. Один стародавній мандрівник, що побував в Індії, повернувся на батьківщину.

- Якби ти тільки знав, — розповідає він своєму приятелю, — яка дивовижна країна Індія! Там на кущах росте біла вовна.
Приятель сприйняв ці слова як жарт:
- Який же ти дотепник!
- Ти можеш мені не вірити, — відповів мандрівник, але я на власні очі бачив, як землероби зрізали білу вовну з кущів, ніби з овець, і виготовляли з неї міцні тканини. Однак найдивовижніше навіть не ця вовна, а те, що індійці добувають мед без жодних бджіл. Вони вичавлюють сік із тростини і уварюють його на вогні. Сік стає твердим і хрумтить на зубах як сіль. А на смак солодкий, як бджолиний мед!
— Неправда! Немає на світі нічого солодшого за мед, — заперечив співрозмовник.
Запитання учням
• Чи правду казав мандрівник?
Що індійці почали вирощувати та виробляти першими в світі?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Запитання учням
1) Віра в надприродні сили. (Релігія.)
2) Верстви індійського населення, які не входили до жодної касти. (Недоторканні.)
3) Із якого бога виникли люди різних варн? (Брахма)
4) Як називається система самовдосконалення душі та тіла? (Йога)
5) Кого вважають засновником буддизму? (Сіддхартха Гаутама (Будда))
7) Яку цифру запропонували індійські математики для позначення «пустоти»? (Нуль)
8) Що перейняли арабські математики, а потім і весь світ в індійців? (Цифри)
9) Яку логічну гру винайшли в Індії? (Шахи)
10) Яка релігія стала державною за часів правління Ашоки? (Буддизм)
V. Підсумки уроку
Відповідь на проблемне питання
1. Релігійне та культурне життя Індії відрізнялося багатством і своєрідністю.
2. Релігією аріїв був індуїзм;
3. У III ст. до н. е. державною релігією Індії був проголошений буддизм.
4. Найважливішою традицією Індії, яка вплинула на суспільне, релігійне і культурне життя, був розподіл на варни і касти.
5. Найбільше розвинулися в Давній Індії література, архітектура, математика, астрономія
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф 20.
Скласти кросворд до теми «Давня Індія».
 Випереджальне завдання: підготувати повідомлення за темами:
 - “Вирощування рису, чаю та шовківництво у Китаї”.

 - “Велика Китайська стіна”.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

29 січня День пам’яті Героїв Крут